Pasportizace (zmapování komínů) je provedení technické dokumentace všech komínových průduchů. Platí to i pro komíny, které se nepoužívají a slouží, jako pojistné komíny nebo jako víceúčelové šachty.
V pasportu je uvedeno označení průduchu, typ spotřebičů, které mohou být na něj napojeny, dále napojené spotřebiče a jejich umístění v objektu.
Součástí je grafická a textová část pasportizace komínů, která obsahuje posouzení z hlediska připojeného uživatele, patra, čísla bytu, místnosti, spotřebiče, odvodu spalin a základního zhodnocení. Pasportizace se poprvé provede při kolaudaci komína a potom pravidelně při každé revizi komína nebo před připojením nového spotřebiče.
Pasportizace se uloží u správce nebo majitele objektu a kopii si nechá zpracovatel zprávy. Pasporty se kontrolují a aktualizují při každé revizi komína.
Včasnou kontrolou se dá předejít možným problémům
Aby komín plnil správně svou funkci, je třeba provádět jeho pravidelné kontroly a čištění spalinových cest.
Pasportizace v praxi – obvykle pasportizace komínu provádí 2 kominíci, z nichž jeden obchází daný objekt a pomocí kouře, který vhání do spalinové cesty mapuje průduchy. Druhý kominík u pasportizace komínu sleduje, z kterého průduchu vychází kouř a zakresluje plánek. U pasportizace komínu je důležitá domluva obou osob, nejčastěji pomocí vysílačky, popř. mob. tel. U pasportizace komínu je dále nutné dbát na bezpečnost práce a na střeše se poutat pojistnými lany. U pasportizace se zakreslí daný průduch a spáruje se se spotřebičem. Dále se při pasportu komínu, napíše do tech. dokumentace materiál vložky, průměr komínového průduchu a popř. účinná výška. Pokud pasportizace komínu provádí kominík samostatně, stane se, že nemusí být plánek přesný. Protože u pasportizace musí odvodit umístění průduchu ke vchodu domu, popř. ulice a pak odvodit umístění bytu. Z praxe je zřejmé, že některé pasportizace komínu se musí provést znovu.